NE ARAMIŞTINIZ?

TEKNOLOJİ

Teknoloji

Teknoloji

PLAŞ, ürünlerini aşağıdaki dört ana teknoloji türünü kullanarak üretmektedir. Üretim tesislerimizdeki ekiplerimiz, bu teknolojilerden en az biri ya da daha fazlasında uzmanlaşmış bulunmaktadır. Tesislerimiz özellikle öne çıktıkları teknolojilerle üretim yaparak ortaya çıkabilecek problemleri hızlıca çözüme ulaştırmakta ve müşterilerimize tedarik konusunda tam kapsamlı hizmet vermektedirler.

Şişe ürünlerinin "preform" adı verilen PET yada PP hammaddeden üretilmiş ön bir formdan üretilmesi işlemine enjeksiyon gerdirme ile şişirme adı verilmektedir. Makinenin içinde ya da önceden başka bir makinede üretilen, preform adı verilen tüp şeklindeki yarı mamüllerin tekrar ısıtılması, bir çubuk yardımı ile uzatılması ve basınçlı hava ile son şeklini almasıdır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Fransız, İtalyan ve Japon üreticilerin makinelerinden oluşmakta ve hedeflediğimiz yüksek kalitenin sağlanmasını ve istikrarını garanti etmektedir.

Ekstrüzyon ile şişirme teknolojisi plastik hammaddelerin şekillendirilmesinde kullanılan en eski teknolojilerden biridir. Makine üzerinde eritilen hammadde içi boş bir hortum şeklinde kalıbın içine doğru akar, kalıp ölçeğinde kesilir ve bu sırada basınçlı hava ile kalıbın şeklini alması sağlanır.

 PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman İtalyan menşeili makine üreticilerinden ve kendi kalıphanemizde üretilen ya da Türkiye'nin önde gelen kalıp üreticileri kaynaklı kalıplardan oluşmaktadır.

Şişe ürünlerinin "preform" adı verilen PET, PP yada PE hammaddeden üretilmiş ön bir formdan üretilmesi işlemine enjeksiyon şişirme adı verilmektedir. Makinenin içinde üretilen tüp şeklindeki yarı mamüllerin sıcak haldeyken şartlandırılması ve sonrasında basınçlı hava ile son şeklini almasıdır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Amerika ve Uzakdoğu menşeili üreticilerin makinelerinden oluşmaktadır.

Enjeksiyon ile kalıplama yüksek basınç altında PET, PP yada PP gibi plastik hammaddelerin kalıpların içine basılması işlemi anlamına gelmektedir. Bu sayede plastik hammadde kalıbın içinde nihai şekli almaktadır.

 PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Alman menşeili makine üreticilerinden ve Avrupa kaynaklı kalıplardan oluşmaktadır.

2011 yılında kurulan PLAŞ Kalıphanesi, bu tarihten itibaren üretimini yaptığımız ürünlerin kalıplarının üretimini büyük ölçüde üstlenmektedir. PET, PP ve PE hammaddeden mamül ürünlerin şişirme kalıpları, makine yedek parçaları, vb. teknik ekipmanlar yurtdışı bağımlılığımız azaltmak amacıyla 2011'den bugüne ekonomiye fayda sağlamaktadır.