Plaş Plastik

Plaş Plastik

1979 yılında kurulan PLAŞ Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türk sanayinin bu yıllarda başlayan kaliteli ambalaj arayışını doğru zamanda değerlendirerek çok hızlı bir gelişim göstermiştir.

Gıda, kişisel bakım, ilaç ve temizlik ürünleri sanayilerinin ihtiyacı olan şişe, kapak ve özel itina gerektiren enjeksiyon ürün ihtiyacını en iyi kalite ile karşılamaktadır. Belirtilen sektörler için PET, Polietilen Polipropilen şişe ve kapak üretiminin yanı sıra su sektörü için Polikarbonat Damacana üretimi de gerçekleştirmektedir.

PLAŞ, deneyimli ekibi ve mevcut teknolojinin sunduğu en iyi makineleri barındıran tesisleri ile 40 yıldır iddialı kalite anlayışını sürdürmektedir. 1979'da yola çıktığı azim ve heyecan ile üretime devam etmekte, çevreye ve insana hassasiyet ile yaklaşırken özel tasarımlı farklı şişe modelleriyle vitrinleri süslemektedir.

Bulunduğu sektör içerisinde en iyi kalite kontrol ekipmanı ve donanıma sahip olmanın haklı gururunu taşıyan PLAŞ, kalite konusunda ciddi hassasiyet göstermektedir. Bu sebeple ISO 9001 ve FSSC 22000 kalite yönetim sistemlerine uzun yıllardır sahiptir ve gerekliliklerini sıkı bir şekilde uygulamaktadır.

PLAŞ'ın hedefi konusunda lider bir oyuncu olmak, sürekli ve istikrarlı bir büyüme sağlamaktır.

Yönetim Sistemleri Politikası

Tarihçe

 • 1979

  PLAŞ Türk sanayiinin kaliteli ambalaj ihtiyacına cevap vermek için Haziran ayında kuruldu.

 • 1980

  Lüleburgaz’da üretim başladı. Mekanik atölye kuruldu.

 • 1983

  Lüleburgaz işletmesi kendi mevcut tesisine taşındı.PE Kapak üretimine başlandı.Türkiye’de ilk kez PVC Extrusion Strech Blow Molding teknolojisi ile şişe üretimi gerçekleştirildi.

 • 1986

  Dönemin lider kişisel bakım ürünleri markasının tek tedarikçisi olarak HDPE şampuan şişesi üretimine başlandı.

 • 1988

  Ev kimyasalları ürünleri üretiminde Amerikan bir dünya devine HDPE şişeler tek tedarikçi olarak üretilmeye başlandı.

 • 1992

  Türkiye’nin ilk clean roomda ürettilen göz damlası şişesinin üretimi gerçekleştirildi.

 • 1995

  Bi-Ex teknolojisi ile ülkemizin karbon-siyahı katmanlı ilk süt şişesi Lüleburgaz tesisimizde üretilmeye başlandı.

 • 1996

  Şirket merkezi Beşiktaş’taki mevcut yerine taşındı.

 • 1997

  PET teknolojisi ile şişe üretimine geçti.

 • 1999

  İlk in-house projemiz Adana’da faaliyete geçirildi.

 • 2001

  İzmir tesisi hizmete girdi. Balıkesir in-house projemiz faaliyete geçirildi.

 • 2005

  Türkiye’nin 110 mm çaplı ilk kilitli kapağının üretimi gerçekleştirildi. Büyük hacimli yemeklik yağ ambalajında tenekeden PET ambalaja geçiş başlatıldı.

 • 2006

  Çağdaş işletmecilik gereğince SAP uygulamasına geçildi. İzmir fabrikamız mevcut yerine taşındı.

 • 2007

  Gebze tesisi üretime başladı.

 • 2011

  Plaş Plastik Kalıphanesi kuruldu.

 • 2014

  Gebze tesisi kendi mevcut yerine taşındı.

 • 2017

  Adana tesisi Mersin’deki yeni yerine taşındı.

 • 2019

  Tekirdağ in-house projemiz faaliyete geçirildi.

Lüleburgaz Tesisi

Lüleburgaz Tesisi

Lüleburgaz tesisimiz ilk olarak 1979 yılında kurulmuş olup, 1982 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Güncel olarak 15.000 m² açık alan ve 9.000 m² kapalı alana sahiptir. Firmamızın PET üretimi ile ilgli enjeksiyon ve şişirme hatlarına ev sahipliği yapan tesis, aynı zaman HDPE, PP ve EVA malzemelerinden kapak üretimimizin de merkezidir.

Gebze Tesisi

Gebze Tesisi

2007 yılında kurulan Gebze tesisimiz bugünkü yerine 2014 yılında taşınmıştır. Toplam 14.500 m² kapalı alana sahip bu tesis, şişe ve enjeksiyon ürünleri üretim alanları, 5500 paletlik depo alanına ek olarak kalıp üretim alanımıza da ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca müşterilerimizin hem üretim hem de tasarım ihtiyaçlarına hizmet vermektedir.

İzmir Tesisi

İzmir Tesisi

2001 yılında kurulan İzmir tesisimiz bugünkü yerine 2006 yılında taşınmıştır. Toplam 8.500 m² kapalı alana sahip tesisimizde PET hammaddeden mamül şişe ürünleri üretimi yapılmaktadır. Tüm tesis pozitif basınçlı hava ile kontaminasyon risklerine karşı korunmaktadır. 3500 paletlik deposu ile yılın 365 günü müşterilerimize hizmet vermektedir.

Adana Tesisi

Adana Tesisi

2001 yılında bir in-house projesi olarak başlayan Adana operasyonumuz, bugün modern PET parkuru ile Mersin'de hizmet veren bir işletme haline gelmiştir.

Balıkesir In-House Tesisi

Balıkesir In-House

2001 yılında faaliyete geçen Balıkesir in-house projemiz, müşterimizin üretim hattına entegre bir şekilde ambalaj üretmeye devam etmektedir. In-house çözümümüz sayesinde ortaya sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından birçok fayda sağlanmakta, taşınmadan kaynaklanabilecek problemler tamamen elimine edilmektedir.

Tekirdağ In-House Tesisi

Tekirdağ In-House

1999 yılından beri ülkemizin çeşitli bölgelerinde birçok in-house projeye imza atarak elde ettiğimiz deneyimimiz ile 2019 yılında Tekirdağ in-house projemizi hayata geçirmiş bulunmaktayız. 20 senelik birikimimiz sayesinde in-house projelerimizi hızlı ve etkili bir şekilde hayata geçirip, müşterimizin tesisinde büyük değişikliklere gerek kalmadan üretime başlayabiliyoruz.

Bursa In-House

Bursa In-House

2020 yılında faaliyete geçen Bursa in-house projemiz, müşterimizin üretim hattına entegre bir şekilde ambalaj üretmeye devam etmektedir. In-house çözümümüz sayesinde ortaya sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından birçok fayda sağlanmakta, taşınmadan kaynaklanabilecek problemler tamamen elimine edilmektedir.

İnovasyon

İnovasyon

PLAŞ, sektörün bazı ilklerini sunmaktan büyük gurur duymaktadır. Yaptığımız atılımlar sektördeki diğer firmalara ilham vermekte, pazarın bazen sıfırdan oluşmasını ya da olan pazarın büyümesini sağlamaktadır.

Zeytinyağı ambalajı için ekstrüzyon gerdirme teknolojisi ile şişe üretimine başlandı.
İlk carbon-siyahı katmanlı süt şişesi üretimine başlandı.
ISBM Enjeksiyon Gerdirme ile Şişirme teknolojisi ile damacana üretilmesine başlandı.
Yemeklik yağ ambalajında tenekeden PET ambalajlara geçiş yapıldı.
Yağ ambalajı olarak kullanılan geniş ağızlı kavanozlarda kilitli kapak üretimine geçiş yapıldı.
Kurumsallaşmanın önemli kriterlerinden olan biri olan ERP sistemlerine tam entegrasyon sağladık.
Müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha hızlı ve nitelikli cevaplar verebilmek amacıyla kalıp ve tasarım ayaklarını kendi bünyemize aldık.
Ürünlerin tasarımlarlıya raflarda daha da öne çıkmasını sağlayan sleeveli şişe üretimine başladık.
2005 yılında sektöre yön veren kilitli kapağımızı geliştirerek ikinci versiyonunu sunduk.
Kapakların kamera ile kontrolu ile başlayıp, delik testlerine uzanan çeşitli kalite kontrol otomasyon sistemini tesislerimize entegre etmeye başladık.
Sleeve'li üretimde çok kısa sürede deneyim kazanarak tam entegre ve full otomasyona sahip hatlar kurduk.
Proseslerimize özel olarak tasarladığımız otomasyon ekipmanlarını deneyimli mühendis ekibimiz ile üretmeye başladık.
ERP sistemlerinin daha nitelikli çalışması için bir gereklilik olan MES çözümlerini İzmir tesisimizde başlattık.
Teknoloji

Teknoloji

PLAŞ, ürünlerini aşağıdaki dört ana teknoloji türünü kullanarak üretmektedir. Üretim tesislerimizdeki ekiplerimiz, bu teknolojilerden en az biri ya da daha fazlasında uzmanlaşmış bulunmaktadır. Tesislerimiz özellikle öne çıktıkları teknolojilerle üretim yaparak ortaya çıkabilecek problemleri hızlıca çözüme ulaştırmakta ve müşterilerimize tedarik konusunda tam kapsamlı hizmet vermektedirler.

Şişe ürünlerinin "preform" adı verilen PET yada PP hammaddeden üretilmiş ön bir formdan üretilmesi işlemine enjeksiyon gerdirme ile şişirme adı verilmektedir. Makinenin içinde ya da önceden başka bir makinede üretilen, preform adı verilen tüp şeklindeki yarı mamüllerin tekrar ısıtılması, bir çubuk yardımı ile uzatılması ve basınçlı hava ile son şeklini almasıdır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Fransız, İtalyan ve Japon üreticilerin makinelerinden oluşmakta ve hedeflediğimiz yüksek kalitenin sağlanmasını ve istikrarını garanti etmektedir.

Ekstrüzyon ile şişirme teknolojisi plastik hammaddelerin şekillendirilmesinde kullanılan en eski teknolojilerden biridir. Makine üzerinde eritilen hammadde içi boş bir hortum şeklinde kalıbın içine doğru akar, kalıp ölçeğinde kesilir ve bu sırada basınçlı hava ile kalıbın şeklini alması sağlanır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman İtalyan menşeili makine üreticilerinden ve kendi kalıphanemizde üretilen ya da Türkiye'nin önde gelen kalıp üreticileri kaynaklı kalıplardan oluşmaktadır.

Şişe ürünlerinin "preform" adı verilen PET, PP yada PE hammaddeden üretilmiş ön bir formdan üretilmesi işlemine enjeksiyon şişirme adı verilmektedir. Makinenin içinde üretilen tüp şeklindeki yarı mamüllerin sıcak haldeyken şartlandırılması ve sonrasında basınçlı hava ile son şeklini almasıdır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Amerika ve Uzakdoğu menşeili üreticilerin makinelerinden oluşmaktadır.

Enjeksiyon ile kalıplama yüksek basınç altında PET, PP yada PP gibi plastik hammaddelerin kalıpların içine basılması işlemi anlamına gelmektedir. Bu sayede plastik hammadde kalıbın içinde nihai şekli almaktadır.

PLAŞ'ın bu konudaki yatırımları konusunda uzman Alman menşeili makine üreticilerinden ve Avrupa kaynaklı kalıplardan oluşmaktadır.

2011 yılında kurulan PLAŞ Kalıphanesi, bu tarihten itibaren üretimini yaptığımız ürünlerin kalıplarının üretimini büyük ölçüde üstlenmektedir. PET, PP ve PE hammaddeden mamül ürünlerin şişirme kalıpları, makine yedek parçaları, vb. teknik ekipmanlar yurtdışı bağımlılığımız azaltmak amacıyla 2011'den bugüne ekonomiye fayda sağlamaktadır.


6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU (“KVKK”)

 INTERNET SİTESİ AYDINLATMA METNİ

İşbu Aydınlatma Metni, Cihannüma Mah. Mehmet Ali Bey Sok. No:8 Beşiktaş, İstanbul adresinde mukim Veri Sorumlusu Plaş Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Şirket”) olarak; internet sitemiz ve info maili aracılığıyla tarafınızca yapılan başvuru, öneri veya şikayetler kapsamında elde edilen kişisel veriler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve ilgili diğer mevzuat kapsamında koruma altındadır. Şirketimizin kişisel verilerin korunmasına ilişkin Politikaları http://www.plas.com.tr/kvkk adresinde yer almaktadır.

İşleme; KVKK’nın 3. maddesinde kişisel verilerin kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması işlemleri olarak tanımlanmıştır.

 1. KİŞİSEL VERİ TOPLAMANIN YÖNTEMİ VE HUKUKİ SEBEBİ

Şirketimiz tarafından sunulan hizmet ve ürünlere ilişkin web sitemizin https://www.plas.com.tr/iletisim  sekmesi üzerinden ve/veya info maili(bilgi@plas.com.tr) aracılığıyla yapılan başvuru, öneri ve şikayetler için tarafımızla iletişime geçen kişilerin kişisel verileri Şirketimizce işlenmektedir. Tarafınıza ait temin edilmesi muhtemel, kişisel veri tanımına giren her türlü veri ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesi amacıyla sözleşmenin kurulması ve ifası, veri sorumlusunun basiretli bir tacir olarak iletişim kurmak suretiyle gelen talepleri karşılaması meşru menfaatine dayalı olarak ve bu hukuki sebepler ile Şirketimiz tarafından işlenmektedir.

B. KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENME AMAÇLARI

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından aşağıdaki amaçlarla KVKK’nın 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında işlenecektir:

 1. Soru ve taleplere cevap verebilmek ve takip edebilmek,
 2. İletişim faaliyetlerinin yürütülmesi ve gerektiğinde ilgili kişiyle iletişime geçebilmek,
 3. İş faaliyetlerinin yürütülmesi ve denetimi,
 4. Ürün veya hizmetlerin pazarlama süreçlerinin yürütülmesi,
 5. Ürün veya hizmetlerin satış süreçlerinin yürütülmesi,
 6. Faaliyetlerin mevzuata uygun yürütülmesi,
 7. Yetkili kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından talep edilmesi halinde bilgi vermek,
 8. Sair her türlü yasal zorunlulukları yerine getirmek.

C. KİŞİSEL VERİLERİN KİMLERE VE HANGİ AMAÇLARLA AKTARILABİLECEĞİ

Şirketimiz, kişisel verilerinizi “bilme gereği” ve “kullanma gereği” ilkelerine uygun olarak, gerekli veri minimizasyonunu sağlayarak ve gerekli teknik ve idari güvenlik tedbirlerini alarak işlemeye özen göstermektedir. Kişisel verileriniz; KVKK’nın 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde işlenecek  ancak aşağıdaki hallerde ve belirtilen 3. Kişilerle paylaşılacaktır.

 1. Bilgi Teknolojileri ve internet sitesi teknik desteği aldığımız yazılım şirketine,
 2. İlgili mevzuat gereği Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve benzeri yetkili kamu kuruluşlarına,
 3. Mahkeme, Savcılık, Emniyet gibi adli ve idari mercilerden talep edilmesi ve herhangi bir dava süreci olması halinde bu mercilere,
 4. Hukuki bir ihtilaf vuku bulması halinde veya danışmanlık amacıyla Şirketimiz avukatlarına veya danışmanlarına.

D. İLGİLİ KİŞİNİN HAKLARI ve HAKLARINI KULLANMA YÖNTEMİ

Kişisel veri sahibi “İlgili Kişi”, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesinde yer verilen haklarını ve taleplerini http://www.plas.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi/ilgili-kisi-basvuru-formu adresinde yer alan Başvuru Formunda yer verilen usule uygun olarak doldurmak suretiyle bildirebilecektir.

6698 sayılı KVKK’nın 11. Maddesi kapsamında herkes veri sorumlusu sıfatı ile Şirketimize aşağıdaki hususlarda başvurma hakkına sahiptir:

 (1) Herkes, veri sorumlusuna başvurarak kendisiyle ilgili;

a) Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,

b) Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, 

c) Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

ç) Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, 

d) Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,

e) 6698 sayılı Kanun’un 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,

f) (d) ve (e) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,

g) İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,

ğ) Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme, haklarına sahiptir.


6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU (“KANUN”)

SANTRAL SES KAYDI AYDINLATMA METNİ

İşbu Aydınlatma Metni, Cihannüma Mah. Mehmet Ali Bey Sok. No:8 Beşiktaş, İstanbul adresinde mukim veri sorumlusu Şirketimiz Plaş Plastik Ambalaj ve Ticaret A.Ş. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında, Şirketimiz yetkilileri ile telefon yoluyla iletişime geçen gerçek kişilerden elde edilen kişisel verilerinin işlenmesine ilişkin olarak aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla tarafınızla paylaşılmaktadır.

 1. KİŞİSEL VERİLERİN TOPLAMA YÖNTEMİ VE HUKUKİ SEBEBİ

Şirketimiz yetkilileri ile yapmış olduğunuz görüşmeler esnasında tarafımızla paylaşacağınız kimlik ve iletişim verileriniz, ticari faaliyetlerimizin sürdürülmesi amacıyla Şirketimizin meşru menfaati ve mevcut hukuki ilişkiler bakımından sözleşmenin ifası hukuki sebeplerine dayanarak veri sorumlusu sıfatı ile tarafımızca işlenmektedir.

 1. KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENME AMAÇLARI

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından aşağıdaki amaçlarla Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında işlenecektir:

 1. İletişim amacıyla hitap edilmesi,
 2. Ticari faaliyetlerin ve sözleşme ilişkilerinin sürdürülmesi,
 3. Talep ve Şikayetlerin karşılanması amacıyla iletişimin sağlanması,
 4. Şirketimiz Hizmet Süreçlerinin İyileştirilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması,
 5. İleride doğabilecek hukuki ihtilafların çözümlenmesi,

 

 1. KİŞİSEL VERİLERİN HANGİ AMAÇLARLA KİMLERE AKTARILABİLECEĞİ

Kişisel verileriniz; Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde Şirketimiz ilgili birimlerince işlenmektedir.  Kişisel verileriniz; Mahkeme, Savcılık, Emniyet gibi hukuken yetkili kamu ve kuruluşları tarafından talep edilmesi ve hukuki işlem gerektiren haller istisna olmak üzere üçüncü bir kişi ile bahsi geçen kişisel veriler paylaşılmamaktadır.

 1. İLGİLİ KİŞİNİN HAKLARI ve HAKLARINI KULLANMA YÖNTEMİ

Kişisel veri sahibi “İlgili Kişi”, Kanunu’nun 11. maddesinde yer verilen haklarını ve taleplerini Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esaslarına ilişkin Tebliğ’e uygun olarak ve/veya Şirketimizin www.plas.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi/ilgili-kisi-basvuru-formu adresinde bulunan Başvuru Formunu doldurmak suretiyle tarafımıza bildirebilecektir.